Slnečný vitamín a vaše oči

Dnes je október a zrejme neuniklo vašej pozornosti, že dni sa skracujú a tmavé večery sa schyľujú. Pravdepodobne viete, že vitamín D sa často nazýva vitamín slnečného svitu, pretože počas mesiacov od marca do septembra naše telo dokáže vytvárať vitamín D pomocou slnečného žiarenia priamym kontaktom s pokožkou. Malé množstvá vitamínu D sa nachádzajú aj v niektorých potravinách, ako sú mastné ryby, červené mäso, vaječné žĺtky a obohatené potraviny, ako sú obilniny a dojčenská výživa.

Vitamín D pomáha regulovať množstvo vápnika a fosfátu v tele. Tieto živiny sú potrebné na udržanie zdravých kostí, zubov, svalov a očí. Už dlho je známe, že nedostatok vitamínu D môže spôsobiť problémy s kosťami a bolesti svalov, ale súvislosť so zdravím očí bola preukázaná len nedávno.

Pre ľudí je ťažké získať dostatok vitamínu D len z potravy, preto je odporúčané, aby každý človek starší ako 1 rok (vrátane tehotných a dojčiacich žien) zvážil užívanie denného doplnku s obsahom 10 mikrogramov vitamínu D počas jesene a zimy. Deti mladšie ako 1 rok by mali prijať 8,5 mikrogramov vitamínu D.

Nedostatok vitamínu D môže viesť k deformáciám kostí, ako je krivica u detí, a bolesť kostí spôsobená stavom nazývaným osteomalácia u dospelých a nedávna štúdia odhalila súvislosť medzi suchými očami a nedostatkom vitamínu D. Štúdia tureckých vedcov zistila, že nepríjemný pocit suchých očí a viditeľné znaky na povrchu očí boli horšie u ľudí s nedostatkom vitamínu D.

Väčšina ľudí si dokáže vyrobiť dostatok vitamínu D každodenným krátkym pobytom na slnku s nezakrytými predlaktiami, rukami alebo dolnými končatinami a bez opaľovacieho krému od konca marca alebo začiatku apríla do konca septembra, najmä od 11:00 do 15:00. Nie je presne známe, koľko času je potrebné na slnku na vytvorenie dostatočného množstva vitamínu D na uspokojenie potrieb tela. Je to preto, že existuje množstvo faktorov, ktoré môžu ovplyvniť, ako sa vitamín D tvorí, ako je farba vašej pokožky alebo množstvo pokožky, ktorú máte vystavenú. Ľudia s tmavou pokožkou budú musieť stráviť na slnku dlhšie, aby vytvorili rovnaké množstvo vitamínu D ako ľudia so svetlejšou pokožkou.

Mali by ste si však dávať pozor, aby ste sa na slnku nespálili, preto dbajte na to, aby ste si pokožku zakryli alebo chránili opaľovacím krémom skôr, než vám začne červenať alebo sa páliť. Je dôležité chrániť si pred slnkom aj oči, pretože UV svetlo môže poškodiť sietnicu, šošovku a tiež vonkajšie oblasti oka, preto sa uistite, že máte slnečné okuliare, ktoré vám dobre padnú a ktoré spĺňajú normy na ochranu očí – mali by mať označenie CE. Aj keď je to pre dospelých často módna záležitosť, nezabúdajte, že slnečné okuliare by mali nosiť aj deti!

Prečítajte si